Tenis je velmi dynamický individuální sport, v němž můžeme sledovat hromadu napínavých okamžiků, v nichž jde doslova o setiny vteřiny či milimetru. Tenis je proto divácky velmi atraktivní a vzhledem k nutnosti číst výkony pouze dvou hráčů také sázkařsky vděčný sport.
Pokud také patříte mezi fanoušky tenisu a chtěli byste si ze sledování tohoto sportu udělat výdělečnou činnost, stačí na něj začít sázet. Abyste přitom byli skutečně úspěšní, doporučujeme vám následovat naše rady.
Pokud tenis sledujete rekreačně, kromě úplných základů o něm nemusíte vůbec nic vědět. Jenže pokud chcete být úspěšní v sázení, budete se muset dát do doplňování vzdělání. Dá se totiž říci, že čím více budete o tenisu vědět, tím budete úspěšnější. Je všeobecně známo, že sportovní sázení odměňuje tipéry s informacemi. Kdo jich má víc a kdo se k nim dostane rychleji, ten si vyslouží vyšší zisky.
Tato rada vychází z naší první rady. Předzápasové analýzy vám umožní přehledně si sesumarizovat všechny dostupné informace, které jste dostali jak o tenise, tak především o jednotlivých hráčích. Předzápasová analýza by přitom měla zahrnovat hlavně informace o:
Tenis je individuální sport. Tenista v zápase nemůže být nahrazen jiným hráčem, takže údaje o jeho případných zraněních – ať těch aktuálních, nebo nedoléčených, mohou ovlivnit – a často opravdu ovlivní – vývoj celého utkání. I když se zdá, že tenis se hraje rukama, tento sport ve skutečnosti vyžaduje dobrou kondici celého těla a každé, dokonce i té nejmenší části a nejméně podstatné části.
Se zraněním potom úzce souvisí únava hráče. Pakliže má tento hráč za sebou vypjaté finálové utkání v předešlém turnaji, vypjatá utkání v předchozích zápasech turnaje, nebo například na místo turnaje přiletěl později (a tudíž na něj působí pásmová nemoc), potom byste měli být se sázením obezřetní a případně zvažovat i sázku proti tomuto hráči.
Je všeobecně známo, že každému tenistovi vyhovuje jiný typ povrchu. Zatímco Rafaelu Nadalovi to lépe jde na antuce, Tomáš Berdych exceluje na tvrdém povrchu a Petra Kvitová na trávě. Vědět, který povrch kterému hráči vyhovuje a případně i přibližné procentuální úspěšnosti hráčů na jednotlivých površích je klíčovou znalostí všech tipérů, kteří se orientují na tenis.
Dalším typickým tenisovým ukazatelem je herní styl jednotlivých hráčů. Někteří hrají více útočně (například Tomáš Berdych), jiní jsou spíše defensivně ladění (Rafael Nadal) a pak existuje skupina dalších, kteří jsou něco mezi tím (Novak Djokovič). Vědět, které herní styly proti sobě nastoupí, vám společně s typem povrchu umožní zanalyzovat šance na vítězství.
Tenis je velmi specifický tím, že hráče ze světového žebříčku nutí k sehrání určitého počtu zápasů. Pokud se hráči k některému turnaji nedostaví, vedení ATP jim obvykle udělí vysokou finanční pokutu. Tato skutečnost občas vede k tomu, že vysoko postavení hráči přijedou na turnaj s naprosto minimální motivací a připraveni prohrát klidně i v prvním kole.
S motivací to však může být i zcela obráceně. Tak například pokud hráči mají v hledišti své nové přítelkyně, nebo hrají na domácí půdě, mohou být pro výhru připraveni udělat více, než je obvyklé. Toto je typické třeba v US Open, kde často září mladí američtí tenisté, i když ve zbytku světa se skoro nechytají. Motivaci byste proto nikdy neměli podceňovat.
A nakonec aktuální forma podtrhne všechny předchozí body analýzy. I pokud budete mít papírově silného hráče, který nastoupí na svém oblíbeném povrchu a proti hráči s nějakým zraněním, ještě to neznamená jasnou výhodu. V tenisu je více než v jakémkoliv jiném sportu důležitá aktuální forma a celková pohoda hráče. Pokud hráči nejsou v kondici, nebo například řeší nějaké osobní problémy, nemusí si věřit a pak prohrávají. Typickým úkazem této skutečnosti je Stan Wawrinka a jeho jarní manželské eskapády, které vyústily hned v několik neplánovaných proher.
Někteří sázkaři, ať už ve špatném rozpoložení mysli kvůli předchozím nezdarům, ze zvyku nebo z nudy sázejí na všechna tenisová utkání, která se zrovna hrají. A to aniž by věděli něco o hráčích, o jejich herních stylech, aktuální formě či historii. Tento přístup je naprosto vadný!
Dokonce i když jste s daným zápasem obeznámeni, můžete se dopracovat k tomu, že na něj není výhodné sázet. A to nejen kvůli nepříznivým kurzům, ale také kvůli tomu, že výsledek utkání nemusí být tak zřejmý, jak byste si představovali. Znovu vám tedy radíme, abyste za každou cenu nesázeli na všechna tenisová utkání. Zítra je taky den a sázení vám přece neuteče.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *
o Komentářů