Pokud se sázením na fotbal nechcete pouze bavit, ale rádi byste si jeho prostřednictvím vydělali nějakou tu korunu, před samotnou sázkou musíte vyhodnotit několik důležitých faktorů. V tomto článku vám přinášíme informace o tom, čeho si před sázením na fotbal všimnout.
Každý ze sázkařů (a dokonce i těch úspěšných sázkařů) v předzápasové analýze dává přednost něčemu jinému. Někdo se kouká na aktuální formu, jiný na marodku a další třeba na vzájemné zápasy obou týmů. K tomu ale obvykle přidává ještě jednu bernou minci a to jsou informace.
Obecně se dá říci, že před zápasem byste měli zvažovat dva primární faktory – matematiku, což je třeba právě již zmiňovaná aktuální forma týmu, postavení v tabulce, statistika vzájemných zápasů nebo marodka. Kromě toho byste ale do analýzy měli zařadit i doplňkové informace. Jedná se o dodatečné střípky, které mozaiku dotvoří s ohledem na skutečný stav věcí.
Jak si tyto informace představit? Zcela jednoduše – během analýzy dojdete k závěru, že papírový outsider sice prohrál 5 × v řadě, ale z toho jednou podlehl kvůli sporné penaltě písknuté v prodloužení a podruhé kvůli dvěma nezapískaným ofsajdům. Papírové výsledky zkrátka neznamenají vše a vaším prvotním úkolem je tyto nuance rozluštit.
Menší důležitost má vzájemná zápasová bilance a to zvlášť pokud proti sobě týmy hrály naposledy již před několika měsíci. Ve většině týmů se totiž rychle střídají hráči i trenéři, nehledě na aktuální formu daného týmu. V tomto směru jsou velmi důležité pouze informace, které naznačují, že jeden z týmů na svého soupeře „neumí“ nebo vůči němu má nějaký psychický komplex či ještě nezahojenou ránu z minulých let.
Jako další byste měli brát v úvahu samotný průběh utkání, tedy jací hráči proti sobě nastoupí, jak velkou budou mít motivaci a nakonec i na jakém hřišti se zápas odehraje. V tomto bodě na scénu přicházejí také rozhodčí, cestování a míra fanouškovské podpory (v Premier League má výhoda domácího hřiště hodnotu 23% – pokud se setkají dvě stejně silná družstva, domácí tým má o ¼ vyšší šanci zvítězit).
Fotbalová historie prokázala, že z výše zmiňovaných faktorů má asi největší vliv motivace, psychická podoba a přístup, s jakým hráči na hřiště dorazí. Psychika lidí totiž dokáže divy, takže pokud například přijdete na to, že oblíbený trenér daného týmu se chystá do důchodu, je velmi pravděpodobné, že mu hráči budou chtít udělat radost a na hřišti odvedou maximum práce. Motivace se však může projevit i v opačném směru – pokud se tým nachází uprostřed tabulky a od postupových či sestupových míst ho dělí hodně bodů, nemá se moc za čím hnát a dá se očekávat, že hráči se budou „šetřit“.
Pravděpodobně nepřeceňovanějším faktorem při dělání předzápasové analýzy jsou zranění jednotlivých hráčů. Ano, zranění klíčových fotbalistů jako je například Christiano Ronaldo, Lionel Messi, Wayne Rooney nebo Robin Van Persie asi zabolí. Pokud jsou však zranění běžní fotbalisti, nejedná se o nic, s čím by si kádr neměl poradit. Tým není jenom základní jedenáctka, ale celá řada náhradníků. Jejich kvalita je přitom s fotbalisty v základní jedenáctce docela srovnatelná, nehledě na to, že tito hráči s vybranými jedinci trénují a tak jsou na svoje spoluhráče zvyklí.
Posledním faktorem, který rozhodně stojí za to v analýze zohlednit, je zákulisní situace v týmu. Pokud se týmu nedaří a začne se o něm šeptat spousta nepěkných věcí, jako například tento rok o Chelsea, potom se může jednat o dobré vodítko k sázce na outsidera, která je naopak ve velké pohodě.
Čím déle na fotbal budete sázet, tím více se vaše schopnost tvorby předzápasové analýzy vytříbí. Do té doby se snažte obsáhnout všechny faktory, které jsme vám v tomto článku poradili.
Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Povinné položky jsou označeny *
o Komentářů